fbpx
Od czego zależy cena pozycjonowania?

Od czego zależy cena pozycjonowania?

#ToZależy

Cena pozycjonowania strony internetowej zależy od wielu czynników, których jakość ma wpływ na cenę, ale również na efekty i ich trwałość. Poniżej opisaliśmy kilka przykładów usług  będących składowymi pozycjonowania i ich ceny.

Cena Pozycjonowania

Płacisz m.in. za czas poświęcony na pracę przy Twoim serwisie, za wiedzę i umiejętności specjalistów od pozycjonowania, za publikacje artykułów w zewnętrznych serwisach, za link building, a także za narzędzia wykorzystywane do działań SEO (nie wszystkie są darmowe). Jednak to nie wszystkie czynniki, które warunkują koszty pozycjonowania. Sprawdź, od czego zależy cena działań SEO i czego możesz oczekiwać od agencji, której powierzasz to niełatwe zadanie.

SEO – za co płacisz?

Pozycjonowanie jest procesem rozłożonym w czasie, które skutkuje stopniową, ale zauważalną poprawą. Twoja strona będzie zajmować coraz wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania i będzie coraz bardziej widoczna zarówno dla robotów wyszukiwarek, jak i dla użytkowników. Aby jednak tak się stało, potrzebna jest wnikliwa analiza Twojej witryny, dobrze skonstruowana strategia, odpowiednio dobrane narzędzia i dobrze poprowadzone działania. Poniżej znajdziesz najważniejsze działania, jakich podejmujemy się w ramach pozycjonowania stron www i sprawdzisz, co wpływa na koszt współpracy. 

 

Audyt SEO

Pierwszym etapem współpracy z agencją interaktywną jest wykonanie audytu SEO. To działanie niezbędne, bez którego trudno o skuteczną strategię pozycjonowanie strony www. Audyt SEO polega na sprawdzeniu Twojej strony od A do Z – weryfikujemy jej strukturę i sprawdzamy poziom optymalizacji technicznej.

Celem rzetelnego audytu SEO jest przede wszystkim:

 • zlokalizowanie obszarów strony internetowej, które wymagają poprawy,
 • wskazanie kierunków, w których może (i będzie) rozwijać się cała witryna,
 • znalezienie i wzmocnienie walorów serwisu.

Audyt jest więc z jednej strony filarem strategii SEO, z drugiej drogowskazem dla dalszych działań.

Analiza słów kluczowych

Analiza słów kluczowych polega na dokładnym zbadaniu zapytań, jakie internauci wpisują w przeglądarkach. Frazy najbardziej popularne wśród użytkowników są przez nas sprawdzane i porządkowane, a następnie dobiera indywidualnie pod kątem Twojej strony. W zależności od tego, jakie są Twoje oczekiwania i budżet, a także jaki jest wiek domeny, wybieramy te frazy, które będą najskuteczniejsze dla Twojego serwisu.

Optymalizacja treści

Optymalizacja treści polega na dopracowaniu wszystkich elementów content marketingowych w Twoim serwisie. Na te działania składają się przede wszystkim:

 • Analiza i optymalizacja treści pod kątem słów kluczowych.
 • Redakcja treści pod kątem poprawności językowej oraz ich struktury.

Warto wiedzieć! Żeby treści działały na korzyść Twojej strony, muszą pojawiać się w nich nagłówki, wypunktowania, tabele czy nawet grafiki.

 • Weryfikacja zawartości strony pod kątem zduplikowanych treści (tzw. duplicate content to jedno z większych przewinień dla robotów wyszukiwarek).
 • Korekta meta tagów (np. meta title i meta description).
 • Wzmocnienie linkowania wewnętrznego.
 • Regularne publikowanie nowych i aktualizowanie starych treści na stronie.

Optymalizacja strony i pozycjonowanie techniczne

Strona, aby zajmowała wysokie miejsca w wynikach wyszukiwania, powinna być dopasowana do aktualnych algorytmów wyszukiwarek. Optymalizacja serwisu polega na analizie i wprowadzeniu zmian w kodzie źródłowym i w treściach. Wszystko po to, by cała witryna spełniała wymogi Google, była lepiej indeksowana przez wyszukiwarkę i nagradzana wysoką pozycją w rankingach.

Ważne! Standardy, trendy i wymogi Google ciągle się zmieniają, dlatego nie wystarczy jednorazowa optymalizacja Twojej strony. Żeby witryna utrzymywała wysoką pozycją w rankingach, powinna być na bieżąco analizowana i aktualizowana.

Pozycjonowanie techniczne strony (inaczej: techniczne SEO) to działania, które mają na celu poprawę architektury serwisu po to, by roboty wyszukiwarek mogły zrozumieć i odpowiednio zaindeksować wszystkie podstrony na Twojej witrynie. Witryna zoptymalizowana pod kątem technicznym nie tylko pnie się w rankingach, ale też działa szybko, płynnie i poprawnie, jest przyjazna dla użytkowników, łatwa w obsłudze i dopasowana do urządzeń mobilnych.

Więcej na temat technicznej optymalizacji przeczytasz tutaj: Techniczne SEO – co warto o nim wiedzieć i po co dbać o wnętrze witryny?

W cenę pozycjonowania strony www są wliczone działania takie jak:

 • Prawidłowe wdrożenie certyfikatu SSL.
 • Przygotowanie i wdrożenie mapy strony.
 • Utworzenie i dodanie na stronie pliku robots.txt.
 • Wdrożenie danych strukturalnych.
 • Utworzenie i optymalizacja meta tagów.
 • Optymalizacja adresów URL.
 • Prawidłowe wdrożenie przekierowań.
 • Poprawa szybkości strony.
 • Prawidłowe wdrożenie linków kanonicznych.
 • Optymalizacja strony pod kątem urządzeń mobilnych.
 • Wdrożenie działań w zakresie poprawy użyteczności i poprawy konwersji na stronie.
 • Poprawa intuicyjności w zakresie obsługi witryny (UX).

Wskazówka! W tym wpisie przeczytasz więcej o połączeniu sił UX z SEO.

Strategia

Przygotowanie skutecznej strategii SEO to zajęcie, które wymaga dużych umiejętności i doświadczenia. Zajmuje zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin, w zależności od zakładanych celów, wielkości serwisu, branży, rynku czy konkurencji. Cena za przygotowanie strategii jest uzależniona w dużej mierze od stawek godzinowych w danej agencji.

Strategia optymalizacji strony ułatwia późniejsze działania, ponieważ zawiera wszystkie kluczowe cele – zarówno miesięczne, jak i kwartalne, półroczne czy roczne.

Na podstawie analizy konkurencji, fraz kluczowych i analizy strony, a także dotychczasowych działań przygotowujemy strategię na kolejne miesiące, a w niej m.in. dokładny plan działań content marketingowych i plan linkowania).

Link building

Link building, czyli strategia linkowania jest jednym z kluczowych elementów, które odpowiadają za poprawę pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. Pozyskiwanie linków może odbywać się na różne sposoby. Do najpopularniejszych należą:

 • Publikacje artykułów sponsorowanych na zewnętrznych portalach – koszt jednego odnośnika to, w zależności od portalu, od 50 do nawet 5000 zł.
 • Komentarze na blogach – do około 50 zł za jeden odnośnik.
 • Zaplecza SEO – od 50 do 500 zł za link.

W ramach działań link bulidingowych w Broker Media zapewniamy m.in.:

 • Zakup publikacji w serwisach zewnętrznych.
 • Zdobywanie bezpłatnych tematycznych linków.
 • Publikacja wzmianek z nazwą firmy w mediach społecznościowych, na forach, blogach i w innych serwisach.
 • Linkowanie z własnych stron.
 • Budowa nowych zapleczy pod pozycjonowane frazy.

Raporty i analizy

Koszt pozycjonowania strony www zawiera także przygotowywanie raportów i analiz na temat dotychczasowych działań. Jest to bardzo ważny element w całym procesie, ponieważ na jego podstawie można ocenić skuteczność podjętych akcji i ewentualnie udoskonalić dalszą strategię. Dzięki analizom i raportom wiemy, co dobrze sprawdza się w przypadku Twojej strony, a co trzeba udoskonalić.

W ramach współpracy otrzymujesz od nas (w ofercie SXO):

 • Comiesięczny raport pozycji strony w Google.
 • Comiesięczny raport Google Analytics.
 • Kwartalny większy raport, który zawiera pozycje wybranych słów kluczowych, analizę widoczności całej domeny, podsumowanie wykonanych działań, analizę widoczności względem wybranej konkurencji, analizę ruchu na stronie, plan kolejnych działań.

Narzędzia wykorzystywane do pozycjonowania

Skuteczne pozycjonowanie bez korzystania ze specjalistycznych narzędzi nie istnieje. Dostępne są co prawda darmowe, bardzo skuteczne narzędzia (np. Google Analytics 4 czy GSC), jednak działania oparte tylko na nich nie byłyby wystarczające.

Z płatnych, rozbudowanych narzędzi w Broker Media wykorzystujemy m.in.: Ahrefs, Senuto, Surfer SEO, Yoast Premium, SEOStation i inne. Wszystko po to, żeby Twoja strona mogła wystrzelić wysoko w górę w wynikach wyszukiwania. Jaki jest koszt korzystania z takich oprogramowań? Cena jest uzależniona m.in. od rodzaju wykupionej licencji czy od sposobu ich wykorzystania. Inne czynniki, które wpływają na cenę pozycjonowania

 

Koszt pozycjonowania strony www jest uzależniony nie tylko od zakresu działań agencji czy ceny narzędzi SEO, ale też od czynników zewnętrznych. Są nimi m.in.:

 • Bieżąca sytuacja i jakość witryny www.
 • Aktualna pozycja w wynikach wyszukiwania.
 • Historia witryny, w tym także kary otrzymane w przeszłości od wyszukiwarki.
 • Aktywność konkurencji – jeśli konkurencja jest duża i aktywna, działania w obrębie Twojej strony www muszą być intensywne, a to może zwiększać nakłady na pozycjonowanie.
 • Rynek docelowy – działania SEO mogą skupiać się na rynkach lokalnych, krajowych czy międzynarodowych. Wszystko zależy od celów biznesowych Twojej firmy. Pozycjonowanie za granicą różni się od pozycjonowania w Polsce, a to wpływa na ceny usług SEO.

Jak widzisz, istnieje wiele czynników, które wpływają na koszt pozycjonowania. Nie ze wszystkich usług musisz jednak korzystać, żeby Twoja strona była widoczna i zajmowała dobrą pozycję w wynikach wyszukiwania. Zakres działań zawsze dobieramy do indywidualnej sytuacji każdego klienta. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co możemy dla Ciebie zrobić i ile to będzie kosztować, napisz lub zadzwoń do nas. Wycenimy i podpowiemy za darmo!