Logo Złoty Podział Fibonacciego
Poznaj Złotą proporcję w projektowaniu graficznym logo i nie tylko.
Ciąg Fibonacciego 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181…
Od momentu powstania pierwszego projektu graficznego toczy się debata na temat tego, czym jest dobry projekt. Na blogach, w mediach społecznościowych i w rozmowach toczą się niekończące się dyskusje na temat tego, jakie cechy składają się na dobry projekt graficzny, a jest to trudny temat, ponieważ sztuka i projektowanie są subiektywne i każda osoba może dostrzec piękno w czymś innym i mieć inną perspektywę.
To pytanie zawsze będzie przedmiotem otwartej debaty, a dobry projekt zależy od osobistej interpretacji, ale możemy zbliżyć się do niego, stosując podejście matematyczne „Złoty Podział” lub zwanym również złotą spiralą. Jest to matematyczna proporcja stworzona przez Fibonacciego, którą można znaleźć wszędzie i można ją zastosować w projektowaniu graficznym, aby stworzyć organiczną, zrównoważoną i estetyczną kompozycję projektową.
Czym jest Złoty Podział – znaczenie
Złota proporcja, zwana też złotym odcinkiem, złotym środkiem, boską proporcją lub grecką literą phi, wywodzi się z ciągu liczb zwanego ciągiem Fibonacciego, zaczynającego się od 0 i 1, a każda liczba z ciągu Fibonacciego pochodzi z dodania do siebie dwóch poprzednich liczb w ciągu. Liczby w sekwencji są coraz większe, a stosunek między nimi wynosi w przybliżeniu 1,618, co nazywamy liczbą Phi.
Teraz, gdy już wiemy, co to jest Ciąg Fibonacciego, który składa się z liczb 0,1,1,2,3,5,8,13,21… i dalej, Ciąg ten był używany przez Greków do tworzenia wizualnego wzoru, który pomagał im w projektowaniu, zwanego złotą proporcją, aby wyrazić różnicę między liczbami w tym ciągu, a obecnie graficy używają złotej proporcji i złotej spirali do opracowywania kształtów, projektowania logo i układów graficznych.
Jak utworzyć złoty podział i złotą spiralę
Aby utworzyć Złotą Spiralę, pierwszym krokiem jest utworzenie prostokąta o złotych proporcjach. W tym celu należy utworzyć kwadrat, a następnie pomnożyć jeden z boków kwadratu przez złotą liczbę 1,618, aby otrzymać prostokąt o harmonijnych proporcjach.
Kolejnym krokiem jest położenie kwadratu na nowo utworzonym prostokącie i powtórzenie procesu z nowo utworzonym prostokątem, a gdy otrzymamy serię 0,1,1,2,3,5,8 rysujemy łuk zaczynający się w jednym rogu i kończący się w przeciwległym, zaczynając od mniejszego kwadratu, i robimy to na wszystkich kwadratach, w końcu otrzymamy Złotą Spiralę znaną również jako Spirala Fibonacciego.
Złota proporcja w projektowaniu graficznym
Jak wspomnieliśmy we wstępie, złota proporcja i złota spirala są powszechnie stosowane w projektowaniu graficznym, ponieważ ułatwiają tworzenie harmonijnych i przyjemnych dla oka projektów poprzez pomnożenie rozmiaru elementu graficznego przez 1,168 lub wykorzystanie złotej spirali do dostosowania rozmieszczenia elementów w układzie graficznym.
Przykłady zastosowania złotej proporcji lub złotej liczby można znaleźć w wielu dziedzinach projektowania, np. w hierarchii typograficznej, układzie graficznym, kompozycji obrazu, a w tym wpisie na temat projektowania logo, złota spirala i złota proporcja w projektowaniu logo są stosowane w celu ulepszenia go poprzez dodanie bardziej harmonijnych proporcji.
Złoty podział w projektowaniu logo
Prosty i dobrze przemyślany projekt logo, który reprezentuje Twoją markę, jest istotną częścią całej tożsamości marki, ułatwiającą ludziom zrozumienie jej przesłania i wartości, dlatego wielu projektantów graficznych i firm decyduje się na wykorzystanie Złotej Spirali i Złotej Liczby do projektowania logo swojej marki.
Wykorzystanie złotej proporcji i złotych proporcji w procesie projektowania logo pomaga stworzyć harmonijne logo, które przyciąga uwagę odbiorcy, a dzięki wizualnej równowadze i estetycznej kompozycji projektu ułatwia odbiorcy zapamiętanie go i poczucie więzi z projektem logo.
Przykładami logo znanych marek, w których zastosowano złotą liczbę lub złotą proporcję, są logo Apple, Pepsi i Twittera.
Przykłady projektów logo opartych na złotej proporcji
Skoro wiemy już, czym jest złota proporcja, jak ułożyć złotą spiralę i jak wykorzystać ciąg Fibonacciego w projektowaniu graficznym, zobaczmy kilka przykładów słynnych projektów logo opartych na liczbach Fibonacciego i złotej proporcji.
Logo Twitter
Projekt logo Twittera wykorzystuje idealne okrągłe kształty do stworzenia swojego logo, a okręgi te są zgodne ze złotą proporcją, jak widać jest to bardzo prosty projekt logo, dzięki czemu jest bardzo rozpoznawalny, a najbardziej zaskakujące jest to, że jeśli zobaczysz siatkę użytą do jego stworzenia, to jest ona całkowitym przeciwieństwem prostoty.
Logo Apple
Projekt logo Apple jest kolejnym przykładem prostego i rozpoznawalnego projektu logo, który jest zgodny z 7 cechami dobrego projektu logo, które możesz zobaczyć w tym poście. W logo Apple zastosowano również złożony system siatki oparty na złotej proporcji i wykorzystujący złotą spiralę.
Logo National Geographic
Może to niespodzianka widzieć logo National Geographic jako przykład logo o złotej proporcji, ale jeśli zwrócisz uwagę na wewnętrzną przestrzeń żółtej ramki, to zastosowano złotą proporcję 1:1,61.
Logo Pepsi
Ostatnim przykładem logo wykorzystującego złote liczby jest logo Pepsi, w którym zastosowano złotą proporcję w średnicy okręgów. Jeśli spojrzymy na system siatki logo Pepsi, zauważymy, że dwa okręgi stanowią jedno obramowanie logo, a drugi okrąg tworzy łuk w niebieskiej części projektu logo.
Logo Złoty Podział Fibonacciego – Wnioski
Podsumowując, ważne jest, aby wiedzieć, że zawsze będzie otwarta debata na temat tego, co jest dobrym projektem graficznym i wszystko będzie zależeć od percepcji każdego, ponieważ dla Ciebie dobrym projektem może być coś, co jest całkowicie przeciwne od innej osoby, ale najbliższą rzeczą do dobrego projektu w kategoriach matematycznych jest Złota Proporcja.
Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się, na czym polega złota proporcja i jak wykorzystać złotą spiralę w projektowaniu graficznym, aby stworzyć logo o harmonijnych proporcjach.