fbpx
Budowa i zawartość strony www a pozycjonowanie

Budowa i zawartość strony www a pozycjonowanie

Co musisz wiedzieć, wybierając agencję interaktywną, która wykona Twoją stronę www?

W każdym miesiącu z samej tylko wyszukiwarki Google korzysta około 20 milionów polskich internautów. W związku z tym, aby wypromować biznes, niemal koniecznością staje się obecność w sieci. Jeśli chcesz, żeby na Twoją stronę trafiało jak najwięcej użytkowników, musisz zadbać o jej odpowiednie pozycjonowanie.

W każdym miesiącu z samej tylko wyszukiwarki Google korzysta około 20 milionów polskich internautów. W związku z tym, aby wypromować biznes, niemal koniecznością staje się obecność w sieci. Jeśli chcesz, żeby na Twoją stronę trafiało jak najwięcej użytkowników, musisz zadbać o jej odpowiednie pozycjonowanie. A wpływ na to ma mnóstwo czynników – od technologii samej strony, przez jej zawartość, po kampanie marketingowe w wyszukiwarkach. Tym razem skupimy się na tym, co w budowie i zawartości samej strony www ma największy wpływ na jej pozycję w wyszukiwarkach.

Optymalizacja treści

Optymalizacja treści na stronie ma niebagatelne znaczenie dla jej pozycjonowania. Ważne jest, aby teksty, które znajdują się na stronie, były unikalne. Gdy roboty Google wykrywają tzw. duplicate content, pozycja witryny może drastycznie spaść.

Poza tym ważne jest, aby treść na stronie internetowej była wysokiej jakości – takie elementy jak poprawność ortograficzna czy gramatyczna mają naprawdę duże znaczenie.

Na pozycję strony w wyszukiwarkach wpływ ma także ilość treści oraz częstotliwość aktualizacji. Google premiuje te strony, na których regularnie pojawiają się nowe treści, a także te, na których tekstu jest dużo. Treści powinny być odpowiednio podzielone i wykorzystywać nagłówki H1 (główny tytuł), H2 (podtytuł), H3 (kolejne elementy wyróżnione w tekście).

Duża ilość treści umożliwia także zawarcie różnych kombinacji słów kluczowych. Można powiedzieć, że frazy czy słowa kluczowe są odpowiedzią na to, co internauci wpisują w wyszukiwarki, chcąc znaleźć interesujące ich treści. Ważne, aby sowa kluczowe, które mają pozycjonować Twoją stronę i poszczególne zakładki, występowały w tekście w sposób naturalny.

Ważne jest, aby słowa kluczowe znalazły się także w adresie URL, opisie i tytule strony.

Optymalizacja strony

Na pozycjonowanie strony duży wpływ ma nie tylko sama jej zawartość, ale także szybkość wczytywania się poszczególnych elementów (treści HTML). Im szybciej ładują się teksty, grafiki czy podstrony, tym lepiej – nie tylko dla użytkowników, ale także z punktu widzenia robotów Google.

Ponadto istotne jest także optymalizowanie grafik – wybieranie odpowiedniego rozmiaru, nazw plików oraz nazw grafik i wykorzystywanie atrybutu ALT.

Znaczenie ma także odpowiednia mapa strony, która umożliwia indeksowanie się witryny oraz ułatwia robotom Google i innych wyszukiwarek poruszanie się po niej.

Domena

Typ domeny ma istotne znaczenie na pozycjonowanie strony w danym regionie. Jeśli w adresie znajdzie się końcówka .pl, oznacza to, że działalność skierowana jest na polski rynek. Tego typu stronę łatwiej pozycjonować lokalnie. Aby pozycjonować witrynę globalnie, niezbędna jest do tego tzw. domena funkcjonalna, czyli .com, .net, .org czy .eu.

Sporą rolę odgrywa też historia domeny – to, jak często zmieniał się jej właściciel. Im miało to miejsce częściej, tym gorzej dla strony – Google uzna domenę, która przechodziła z rąk to rąk, za niezaufaną.

Rodzaj strony www a pozycjonowanie – zobacz ofertę na: strony internetowe

Wszystkie opisane wyżej czynniki, wypływające na pozycję strony w wyszukiwarkach, mają związek z rodzajem strony www. Skoro Google i inne przeglądarki lubią, gdy na stronach pojawia się regularnie nowa treść, a także, gdy tej treści jest dużo, oczywiste jest, że tzw. strony-wizytówki czy nawet nieco bardziej rozbudowane one site websites, nie będą dobrze postrzegane przez wyszukiwarki.

Korzystnie wypadają strony, na których pojawiają się nowe treści, i na których używa się odpowiedniej liczby słów kluczowych. Można o to zadbać, inwestując np. w firmowy blog.

Ponadto Google, ceni strony responsywne i umieszcza je wysoko w rankingach (w porównaniu do stron zbudowanych na przestarzałych systemach). Witryny wykorzystujące technikę RWD dopasowują swoją zawartość do ekranów, na których są przeglądane. Niezależnie od tego, na jakim urządzeniu wyświetlasz daną stronę, zawsze będzie ona funkcjonalna i estetyczna.

Nowe technologie mają też duży wpływ na optymalizację strony, a optymalizacja, jak wcześniej wspomnieliśmy, na pozycję strony w rankingach wyszukiwarek. To, jak szybko wczytują się treści (teksty, grafiki, podstrony), jest uzależnione między innymi od wybranej technologii. Nowoczesne strony działają szybciej i sprawniej, w związku z tym stają się lepiej widoczne, a użytkownikom łatwiej się po nich poruszać.

Podsumowując, najlepiej pozycjonują się strony nowoczesne, które działają szybko i sprawnie, witryny z przemyślaną mapą, a także strony z dużą ilością tekstu, odpowiednio zagęszczonymi frazami kluczowymi i regularnie aktualizowaną zawartością.