fbpx
Bezpieczeństwo strony internetowej

Bezpieczeństwo strony internetowej

Sprawdź jak zabezpieczyć stronę

Bezpieczeństwo strony internetowej odnosi się do każdej aplikacji lub działania podjętego w celu zapobieżenia wykorzystaniu stron internetowych w jakikolwiek sposób lub upewnienia się, że dane strony internetowej nie są narażone na cyberprzestępców. Skuteczne narzędzia zabezpieczające strony internetowe będzie w stanie skanować witrynę pod kątem możliwych problemów związanych z bezpieczeństwem, takich jak hacki przekierowań, hacki farmaceutyczne, wirusy trojańskie itp.

Każda strona internetowa jest podatna na zagrożenia bezpieczeństwa. Jest tak samo nawet w przypadku sieci, do których podłączone są serwery internetowe. Zabezpieczenie strony internetowej ochroni Twoją witrynę przed szerokim zakresem ataków, które obejmują:

Vulnerability exploits: Cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do witryny i przechowywanych na niej danych poprzez wykorzystanie słabych obszarów na stronie internetowej.Ataki DDoS: Te ataki mogą całkowicie rozbić lub spowolnić Twoją stronę internetową, czyniąc ją niedostępną dla odwiedzających.

Blacklisting: Twoja strona może zostać usunięta z wyników wyszukiwarek i oznaczona ostrzeżeniem, odwracając odwiedzających, jeśli złośliwe oprogramowanie zostanie wykryte przez wyszukiwarki.Malware: Znane również jako złośliwe oprogramowanie, malware jest bardzo powszechnym zagrożeniem wykorzystywanym do dystrybucji spamu, zezwalając cyberprzestępcom na dostęp do Twojej strony internetowej, kradnąc wrażliwe dane klientów i więcej. 

Defacement: Ten atak na stronę internetową zastępuje zawartość Twojej witryny złośliwą zawartością opracowaną przez cyberprzestępcę.

SQL injection: Ten typ ataku umożliwia wykonanie złośliwych poleceń SQL. Atakujący wykorzystują luki SQL Injection, aby ominąć zabezpieczenia aplikacji. Przestępcy wykorzystują ten typ ataku na strony internetowe, aby osiągnąć nieautoryzowany dostęp do wrażliwych informacji, które mogą obejmować dane osobowe, własność intelektualną, tajemnice handlowe, informacje o klientach i inne.

Cross-site scripting (XSS): Jest to atak typu client-side code injection, który wykonuje złośliwe skrypty w przeglądarce internetowej ofiary poprzez włączenie złośliwego kodu do prawdziwej aplikacji internetowej lub strony internetowej. Faktyczny atak ma miejsce, gdy ofiara odwiedza aplikację lub stronę internetową, na której wykonano złośliwy kod. Aplikacja lub strona internetowa staje się w ten sposób narzędziem służącym do dostarczenia złośliwego skryptu do przeglądarki użytkownika.

 

Jak wykrywać zagrożenia bezpieczeństwa aplikacji internetowych

Witryny i aplikacje internetowe potrzebują inteligencji i elastyczności skalowalnej sieci, aby zwalczać najnowsze ataki, niezależnie od ich wielkości. Ważne jest, aby zagwarantować, że wydajność nigdy nie jest kosztem bezpieczeństwa, a systemy mają prostą konfigurację, co zapobiega błędom w konfiguracji, które mogą wprowadzić luki bezpieczeństwa.

Istnieją trzy rodzaje zautomatyzowanych środków obrony bezpieczeństwa sieciowego:

Zapory aplikacji internetowych (WAF): WAF-y są uważane za pierwszą linię obrony przed atakami z zewnątrz. WAF-y można bardzo łatwo wdrożyć. Po zakończeniu procesu implementacji, WAF będzie w stanie przesłać cały Twój ruch przez wybranego dostawcę lub przez Twoje wewnętrzne urządzenie. Zazwyczaj WAF-y implementują czarną listę różnych typów żądań, które nie mogą trafić na Twoją stronę. W związku z tym, jeśli napastnik kiedykolwiek spróbuje wysłać podatność, która jest dopasowana do tej czarnej listy, pakiet zostanie odrzucony zanim trafi na twoje serwery.

Rozwiązania skanowania reaktywnego: Skanowanie jest linią obrony przed atakami z zewnątrz. Narzędzia skanujące są w stanie przeszukiwać Twoją stronę i szukać złośliwego oprogramowania. Szybko zostaniesz zaalarmowany, jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko, dzięki czemu będziesz mógł załatać wszelkie dziury, które zostały wykryte przez hakerów, aby złagodzić dalsze straty.

Proaktywne rozwiązania skanowania: Ten rodzaj rozwiązania skanującego pomoże Ci w złapaniu luk w zabezpieczeniach jeszcze zanim zostaniesz zaatakowany. To rozwiązanie będzie badać wszystkie strony internetowe i pliki, które znajdzie i zbudować strukturę całej witryny. Następnie skaner podatności stron internetowych przeprowadzi automatyczną kontrolę pod kątem luk bezpieczeństwa, uruchamiając serię popularnych ataków internetowych i analizując wyniki pod kątem luk. Przeprowadzenie oceny podatności aplikacji internetowych jest więc najlepszym sposobem na wykrycie zagrożeń bezpieczeństwa aplikacji internetowych.

 

Dlaczego bezpieczeństwo strony internetowej jest koniecznością?

Twoja strona internetowa może zostać zdewastowana i cała Twoja ciężka praca może natychmiast zostać zniszczona, co spowoduje utratę przychodów i odwiedzających. To jest wpływ cyberprzestępczości może mieć na wrażliwej stronie internetowej.

Cyberprzestępczość to ogromny biznes w dzisiejszych czasach i cyberprzestępcy energicznie pracują nad identyfikacją podatnych na ataki stron, niezależnie od tego, jak duże lub małe są strony, a następnie kradną wszystkie istotne dane dla złych celów gotówkowych. Ochrona witryny jest zatem coraz bardziej konieczne, ponieważ cyberataki są zazwyczaj spowodowane przez złośliwe oprogramowanie – oprogramowanie specjalnie przeznaczone do infekowania witryny.

Czego potrzebuję, aby zabezpieczyć swoją stronę internetową?

Aby chronić swoją reputację: Osoby odwiedzające Twoją stronę mogą na nią nie wrócić, jeśli pobiorą wirusy lub zostaną oszukane przez phishing hack, który został umieszczony na Twojej stronie przez jakąś osobę o złych intencjach. To rzeczywiście zrujnuje reputację Twojej witryny, a nawet marki co szybko przełoży się na ruch i Klientów firmy.

Aby chronić dane Klientów: Naruszenie bezpieczeństwa jest najgorszy rodzaj ataku, który może się zdarzyć do organizacji. W przypadku naruszenia bezpieczeństwa, prywatne dane klientów i inne istotne szczegóły, takie jak nazwiska, adresy ulic, adresy e-mail, hasła i dane kart kredytowych mogą wyciec. Odzyskanie zaufania klienta staje się bardzo trudnym zadaniem po naruszeniu bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno dużych, jak i małych firm. Takim sytuacjom można więc zapobiec, stosując odpowiednie środki ostrożności w zakresie bezpieczeństwa strony internetowej. Podobnie jak w medycynie – łatwiej zapobiegać, niż leczyć!

Aby utrzymać wysokie pozycje w wyszukiwarkach: Internet jest stale skanowany w poszukiwaniu ryzykownych stron internetowych przez wyszukiwarki i oprogramowanie do skanowania wirusów. Jeśli na Twojej stronie znajduje się oszustwo phishingowe, wirus lub trojan, nawet jeśli nie jesteś tego świadomy, wyszukiwarki i oprogramowanie skanujące wirusy to zauważą. Twój ranking w wyszukiwarkach gwałtownie spadnie. Dlatego właśnie potrzebujesz środków bezpieczeństwa strony internetowej, które pomogą w ochronie Twoich rankingów Google.

Kluczowe powody, dlaczego strony internetowe są hakowane.

Zhakowana strona oznacza przestój – odnosi się to do czasu, kiedy klienci mają trudności z dostępem do witryny, gdy chcą kupić swój produkt. Downtime tutaj odnosi się również do czasu, w którym twój zespół będzie musiał działać w celu uzyskania rzeczy i działa wszystko od nowa. Zhakowanie strony internetowej może również oznaczać utratę ważnych danych lub narażenie na szwank prywatnych danych klientów.

Istnieje wiele powodów, dla których strony internetowe zostają zhakowane. Hakerzy biorą Twoją witrynę na cel z zamiarem:

Kradzieży własności intelektualnej: Kilka organizacji używa stron internetowych do przechowywania własności intelektualnej. Podkreśla to fakt, że strony internetowe mogą zawierać portale sprzedawców, portale klientów, tajne dokumenty firmowe, ściśle tajne plany wojskowe i rządowe, lub wskazówki dotyczące sprzedaży. Ostatecznym motywem jest tutaj zabezpieczenie danych. Naruszenie bezpieczeństwa własności intelektualnej może zaszkodzić reputacji, a także narazić na szwank sprzedawcę i klienta oraz dane, co ostatecznie prowadzi do utraty biznesu.

Kradzież wrażliwych danych: Niektóre strony internetowe gromadzą, przechowują, przetwarzają lub wykorzystują poufne dane, takie jak dane uwierzytelniające konta, karty płatnicze, dokumentacja zdrowotna lub informacje umożliwiające identyfikację osoby. Strony internetowe wykorzystujące wrażliwe dane powinny przejść przez test penetracyjny w celu wykrycia luk w zabezpieczeniach i zapewnienia środków zaradczych, aby obniżyć występowanie naruszenia danych.

Uczą się: Hakerzy stale starają się zwiększać swoje umiejętności poprzez odkrywanie nowych luk, testowanie najnowszych exploitów w środowisku naturalnym lub ćwiczenie nowo poznanych umiejętności w środowisku rzeczywistym. Atakujący najczęściej obierają za cel mniejsze firmy, ponieważ często mają one bardzo słabe lub wręcz żadne zabezpieczenia, co daje atakującym możliwość testowania najnowszych exploitów i rozwijania nowych umiejętności hakerskich.Hostowanie i dostarczanie złośliwego oprogramowania: Po skompromitowaniu strony internetowej, haker może wykorzystać ją do przeprowadzenia ataków na inne organizacje i użytkowników Internetu. Hakerzy celują w Twoją witrynę, aby hostować oprogramowanie ransomware i wydobywanie kryptowalut, które może rozprzestrzeniać się w Internecie. Możliwe jest również wykorzystanie skompromitowanego serwera internetowego w kampaniach hakerskich.

Najczęstsze luki w bezpieczeństwie stron internetowych

W dzisiejszej erze cyfrowej, strony internetowe stają się podatne na naruszenia bezpieczeństwa z powodu rosnącej liczby cyberprzestępstw. Bezpieczeństwo stron internetowych jest niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku aplikacji internetowych lub stron, które mają do czynienia z poufnymi lub chronionymi informacjami. Nowe metody zabezpieczeń rozwijają się, aby dopasować się do szerokiej gamy podatności, które pojawiają się w sieci.

Niebezpieczne bezpośrednie odwołania do obiektów: Ta luka w bezpieczeństwie sieciowym ma miejsce, gdy aplikacja internetowa eksponuje odniesienie do wewnętrznego obiektu implementacji. Wewnętrzne obiekty implementacji obejmują rekordy bazy danych, pliki, klucze bazy danych i katalogi. Po tym jak aplikacja ujawni odniesienie do jednego z tych obiektów w adresie URL, hakerzy będą w stanie manipulować nim w celu uzyskania dostępu do prywatnych danych użytkownika.

Błędna konfiguracja bezpieczeństwa: Błędna konfiguracja bezpieczeństwa obejmuje różne podatności skupione na braku uwagi do konfiguracji aplikacji internetowej lub braku konserwacji. Istotne jest, aby zdefiniować bezpieczną konfigurację i wdrożyć ją dla aplikacji, serwera aplikacji, serwera WWW, frameworków, platformy i serwera bazy danych. Błędna konfiguracja zabezpieczeń umożliwia hakerom dostęp do prywatnych danych lub funkcji, co skutkuje całkowitym kompromitacją systemu.

SQL Injections: Jest to rodzaj luki w bezpieczeństwie strony internetowej, która obejmuje złośliwe instrukcje SQL lub kody aplikacji, które zostają wstrzyknięte do pól wejściowych użytkownika. Procedura ta pozwala atakującym na uzyskanie dostępu do bazy danych backend witryny lub uszkodzenie zawartości bazy danych.

Cross Site Scripting (XSS): XSS ma miejsce, gdy linie złośliwego kodu JavaScript zostają wstrzyknięte do strony internetowej w celu wycelowania w użytkowników strony, manipulując skryptami po stronie klienta. Skrypty te są w stanie porwać sesje użytkowników poprzez pasek wyszukiwania lub komentarze na stronie. Powoduje to zniszczenie strony internetowej, a użytkownicy mogą zostać przekierowani na inne złośliwe strony, które udają normalnie wyglądające strony, zdolne do kradzieży informacji.

Atak typu Distributed Denial of Service (DDoS): Atak DDoS występuje, gdy serwer strony internetowej otrzymuje zbyt duży ruch lub żądania, które przytłaczają lub przeciążają system. Słabe punkty bezpieczeństwa witryny to fałszywy ruch pochodzący z botnetów (komputerów kontrolowanych przez napastników). Botnet odnosi się do kilku urządzeń podłączonych do Internetu, na których działa jeden lub więcej botów.

Cross-Site Request Forgery (CSRF): CSRF to złośliwy atak, w którym użytkownicy zostają podstępnie zmuszeni do wykonania akcji, która nie była przez nich zamierzona. Żądanie jest wysyłane przez stronę trzecią do aplikacji internetowej, z którą użytkownik jest już uwierzytelniony. Atakujący będzie mógł następnie uzyskać dostęp do funkcji poprzez przeglądarkę ofiary, która została już uwierzytelniona. Częstym celem są aplikacje internetowe, takie jak bankowość online w mediach społecznościowych, interfejsy internetowe dla urządzeń sieciowych i klienci poczty elektronicznej w przeglądarce.

Jak chronić swoją stronę internetową przed hakerami?

Istnieje kilka powodów, dla których hakerzy celują w strony internetowe. Wraz ze wzrostem technologii, hakerzy wymyślają również wyrafinowane techniki hakowania stron internetowych. Bardzo często hakerzy kradną dane, aby przejąć Twoją osobistą tożsamość, a następnie wykorzystać ją do czegoś innego, np. wzięcia pożyczki, przekazania pieniędzy itp. To rozprzestrzenianie się ataków hakerskich podkreśla również potrzebę stosowania bardziej wyrafinowanych środków ochrony stron internetowych.

Poniżej omówiono kilka kluczowych wskazówek, które pomogą utrzymać ochronę Twojej strony internetowej i pomóc jej być bezpieczną online:

 

Komunikaty o błędach:

Aby chronić swoją stronę internetową, będziesz musiał być niezwykle ostrożny co do tego, ile informacji ujawniasz z komunikatów o błędach. Jeśli napastnik próbuje ataku brute force, aby uzyskać hasło lub nazwę użytkownika i jeśli komunikat o błędzie wskazuje, która część zapytania jest nieprawidłowa, to napastnik będzie w stanie bardzo łatwo określić, która część jest nieprawidłowa i uzyskać wejście poza innymi próbami.

Używaj sparametryzowanych zapytań: Wiele stron internetowych pada ofiarą iniekcji SQL. Ten typ ataku występuje, gdy masz formularz internetowy lub parametr URL, który pozwala zewnętrznym użytkownikom na dostarczenie danych. Jeśli parametry pola są pozostawione całkowicie otwarte, wtedy ktoś wstawi do nich kod, który pozwoli hakerom na dostęp do Twojej bazy danych. Jest zatem istotne, abyś chronił swoją stronę przed wstrzyknięciami SQL ze względu na ilość wrażliwych danych klientów, które mogą być przechowywane w Twojej bazie danych.

Upewnij się, że Twoje hasła są bezpieczne: Aby utrzymać bezpieczeństwo swoich kont, zawsze upewnij się, że masz silne hasła, które są kombinacją minimum ośmiu znaków, w tym znaków specjalnych, cyfr oraz dużych i średnich liter.

Walidacja po stronie serwera / walidacja formularza: Walidacja jest zawsze uważana za najlepszą dla ochrony Twojej strony przed hakerami. Walidacja jest najlepsza, gdy odbywa się zarówno po stronie przeglądarki jak i serwera. Przeglądarka będzie w stanie wyłapać proste błędy, takie jak puste pola obowiązkowe, ale można je obejść i należy zagwarantować, że te walidacje są sprawdzane, w tym głębsze walidacje po stronie serwera, ponieważ niepowodzenie w tym zakresie może spowodować wstrzyknięcie złośliwego lub skryptowego kodu do bazy danych.

Używaj firewalli do ochrony nieautoryzowanego dostępu: Firewalle to sprzęt lub oprogramowanie, które blokuje nieautoryzowane połączenia przepuszczając tylko dozwolone formy ruchu. Zapory aplikacji internetowych (WAF) są powszechnie stosowanym środkiem kontroli bezpieczeństwa, wykorzystywanym do ochrony systemów internetowych przed infekcjami złośliwym oprogramowaniem, exploitami zero-day, podszywaniem się oraz kilkoma innymi nieznanymi i znanymi zagrożeniami.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w zabezpieczeniu strony internetowej, to skontaktuj się z nami – Bezpłatna wycena!

Czy wiesz, ze straty spowodowane przez utratę danych i dostępów mogą sięgać milionów!